Input:

Měna účetnictví

1.1.2025, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

1.2
Měna účetnictví

Ing. Michal Šindelář, Ph.D.

Název účetní jednotky:

Označení:

Číslo:

Zpracoval:

Kontroloval:

Platnost:

Závaznost:

Datum vydání:

Vydává:

Nahrazuje:

Doplňuje:

Počet stran:

Přílohy:

Struktura vnitřního předpisu o oběhu účetních dokladů je zaměřena na:

  1. Vymezení měny účetnictví
  2. Kritéria pro volbu měny účetnictví
  3. Praktické dopady volby
  4. Změna měny účetnictví

1. Vymezení měny účetnictví

Novela zákona o účetnictví přinesla od 1. 1. 2024 pojem měna účetnictví.

Měnou účetnictví může být:

  1. Česká měna
  2. Jiná měna, pokud jde o funkční měnu a to konkrétně
    1. Euro
    2. Americký dolar
    3. Bratská libra

Funkční měnou se rozumí měna primárního ekonomického prostředí, ve kterém účetní jednotka působí.

2. Kritéria pro volbu měn účetnictví

Funkční měna účetní jednotky se určuje na základě kritérií pro určení funkční měny podle mezinárodních účetních standardů upravených právem Evropské unie, zejména IAS 21 Dopady ze změn měnových kurzů.

Základní předpoklad pro volbu funkční měny:

  • Primární ekonomické prostředí je takové prostředí, ve kterém účetní jednotka vyvíjí svoji činnost, je obvykle prostředím, ve kterém účetní jednotka primárně vytváří a vydává peněžní prostředky

Primární faktory zvažované při volbě funkční měny:

  • Měna, která hlavní měrou ovlivňuje prodejní ceny zboží a služeb (často je to měna, ve které jsou stanoveny a hrazeny prodejní ceny zboží a služeb) a země, jejíž konkurenční síly a právní předpisy převážně určují prodejní ceny zboží a služeb

  • Měna, která hlavní měrou ovlivňuje osobní náklady, náklady na materiál a ostatní náklady vynaložené na prodej zboží nebo služeb (často je to měna, ve které jsou tyto náklady určeny a hrazeny)

Sekundární zvažované faktory:

  • Měna, v níž jsou vytvářeny zdroje z finančních aktivit (tj. dluhy a nástroje vlastního kapitálu)

  • Měna, v níž jsou obvykle kumulovány příjmy z provozních aktivit

K prvnímu dni účetního období je nutné tyto faktory posoudit a funkční měnu určit.

Vnitřní směrnice musí stanovit minimálně:

  • osoby odpovědné za prověření všech faktorů k určení funkční měny,

  • nástroje k ověření faktorů zvažovaných pro určení funkční měny

  • osobu odpovědnou za určení funkční měny

Nejsou-li výše uvedené faktory jednoznačné a funkční měna tedy není zřejmá, musí vedení účetní jednotky určit funkční měnu na základě vlastního úsudku. Takto určená funkční měna musí nejvěrněji reprezentovat ekonomické dopady příslušných transakcí, událostí a podmínek. V rámci tohoto přístupu dává vedení účetní jednotky přednost primárním faktorům před faktory dalšími podpůrnými.

3. Praktické dopady volby

Volba měny účetnictví (funkční měny) je zásadním aspektem vedení účetnictví. Od této volby se odvíjí veškeré další účetní postupy a samotné další vnitřní směrnice, např. pokud bude stanovena jako funkční měna euro, budou veškeré limity ve vnitřních směrnicích stanoveny v EUR.

Dalším významným dopadem je chápání funkční měny v samotném účtování. Je potřeba mírně změnit uvažování při účtování transakcí – pokud je zvolena jako měna účetnictví euro, pak je potřeba vnímat, že veškeré faktury vydané za poskytnuté služby v českých korunách jsou cizoměnové a platí pro ně pravidla pro cizoměnové pohledávky.

4. Změna měny účetnictví

Dojde-li ke změně měny účetnictví, budou aplikovány postupy uvedené v § 61e PVZÚ. Měnu účetnictví lze změnit pouze k prvnímu dni účetního období. Pokud je měnou účetnictví jiná než česká měna, nelze změnit měnu účetnictví na českou měnu, ledaže tato jiná měna přestane být funkční měnou.

Při změně měny účetnictví by směrnice měla obsahovat minimálně postup a osoby odpovědné za provedení. Definice obecného kurzu je obsažena ve směrnici věnující se Evidenci valutových a devizových operací.

Při změně měny účetnictví je nutné provést:

  1. přepočíst údaje za minulé účetní období uvedené v účetní závěrce obecným kurzem pro rozvahový den minulého účetního období a
  2. přepočíst počáteční zůstatky účtů k prvnímu dni účetního období, od kterého došlo ke změně měny účetnictví, přepočtem konečných zůstatků účtů, ze kterých tyto počáteční zůstatky účtů vychází, obecným kurzem pro rozvahový den minulého účetního období.

Pro přepočet výkazu zisku a ztráty (a ostatních výkazů založených na tokových veličinách) se použije následující postup:

Údaje za minulé účetní období vykazované ve výkazu zisku a ztráty se přepočtou průměrným obecným kurzem, pokud by použití obecného kurzu pro rozvahový den minulého účetního období vedlo k

Nahrávám...
Nahrávám...